22 grudnia 2017 DaZiel

W świecie socjologicznych dziwów nowości pojawiają się równie często, co nowinki technologiczne. ASMR aż taką nowością nie jest, ale już zdążył paść ofiarą czegoś, co nazywam syndromem niejednoznacznego produktu. Co to niby jest? Już tłumaczę. (więcej…)

9 listopada 2017 DaZiel

Nie oglądaj tego, bo ci się potem przyśni! – te słowa słyszało każde dziecko, oglądające telewizję zbyt późną porą. Czasem owszem, przyśniło się, nawet nie raz. Ale potem przyzwyczajaliśmy się do strachu, lub, jak kto woli, dorastaliśmy. Strach jest czymś naturalnym, towarzyszy nam od początku i nie można go z życia wykluczyć. Czy jednak powinno się „wycinać strach” z literatury dziecęcej? Tekst o horrorze i terrorze przyjął się ciepło i nie ukrywam, że zainspirowało mnie to do kolejnych, i jak się okazało bardzo podobnych, rozważań teoretycznoliterackich, które jednak zalecam wszystkim, a zwłaszcza rodzicom. Z literaturą jest już tak, że każdy…

29 października 2017 DaZiel

Jeszcze kilka lat temu nie wierzyłem, że bycia kreatywnym można się nauczyć. Żyłem w przekonaniu, że to zdolność wrodzona, jak predyspozycje do nauk ścisłych albo dyscypliny sportu. Przez owe lata sporo się zmieniło i przede wszystkim wychodzę z założenia, że kreatywność można w jakiś sposób stymulować, a wszystko tak naprawdę opiera się na ciężkiej pracy i regularności. (więcej…)